Njihuni me CH-47 Chinook: Askush nuk do të priste që helikopteri më i madh në inventarin e SHBA të ishte gjithashtu më i shpejti.

Dikush do të priste që një helikopter sulmues i vogël me pamje agresive si AH-64 Apache, AH-1 Cobra ose MH-6 Little Bird të jetë helikopteri më i shpejtë ushtarak amerikan. Por në fakt, është CH-47 Chinook – një helikopter mallrash me përmasa 98 këmbë të gjatë dhe 18 këmbë të gjatë dhe me peshë 25,000 paund – që mban flamurin si më të shpejtë në Amerikë, me një shpejtësi maksimale prej 196 milje në orë.

I operuar nga ushtria amerikane, Chinook është një nga helikopterët ngritës më të rëndë në botë. I emëruar për fisin Chinook të Oregonit dhe shtetit të Uashingtonit, helikopteri hyri në shërbim në vitin 1962 dhe ka mbetur i rëndësishëm që atëherë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *