Skenderaj Press

skenderajpress.com

Dikur kultivonte grurë në mes të deponisë së hirit, sot emërohet drejtor i KEK-ut

Bekir Gërguri, një i degraduar në pozitë në Korporatën Energjetike të Kosovës (KEK) shkaku i mbjelljes së grurit në depon të hirit rreth 11 vite më parë, është zgjedhur sot ushtrues i detyrës së Drejtorit të Përgjithshëm.

Nga sot, me vendim të Bordit të Drejtorëve të Korporatës, Bekir Gërguri do të ushtrojë kompetencat e drejtorit të KEK-ut.

Paparaci ka mësuar se bordi e ka zgjedhur Gërgurin për të ushtruar pozitën e drejtorit me shumicë të votave në mbledhjen e fundit.

I sapo emëruari në pozitën e ushtruesit të detyrës së Drejtorit të Përgjithshëm në KEK ka lidhje të forta edhe më pushtetin.

Gërguri ishte pjesë e listës së Lëvizjes Vetëvendosje, si pjesë e së cilës kishte kandiduar për një ulëse në Asamblenë Komunale të Komunës së Obiliqit.

Pozita e drejtorit të KEK-ut ka mbetur vakante që nga 25 prilli i vitit të kaluar kur Bordi i Drejtorëve e pezulloi nga puna Nagip Krasniqin, ish-drejtorit të Përgjithshëm të arrestuar më 19 prill nën dyshimet për korrupsion.

Sipas një raportimit të Gazetës Tribuna, më 2012 dy persona kishin mbjellur grurë në mes të deponisë së hirit. “E pabesueshme por e vërtetë. Në mes të deponisë së hirit, në Kosovë kultivohet gruri. Edhe atë hiq më pak se rreth 15 hektarë tokë e kontaminuar janë mbjellë me këtë kulturë bujqësore”, raportonte gazeta asokohe.

Kush ishin këta dy persona?

Njëri prej tyre pikërisht Bekir Gërguri, i zgjedhur sot kryeshef i KEK-ut. Emri tjetër ishte Azem Bytyqi, një banor i fshatit Dardhishtë të Komunës së Obiliqit.

Zona ku po rritej gruri, të cilin e kishin mbjellë Gërguri e Bytyqi, e që dyshohej se mund të jetë kancerogjene për shkak të pranisë së metaleve të rënda ishte e rrethuar dhe ruhej nga punëtorët e sigurimit të KEK-ut. Aty mund të hyhej vetëm me leje të posaçme nga menaxhmenti, raportonte gazeta Tribuna asokohe.

Thirrje për ushtarët e FSK-së, fillojnë kompenzimet për pjesën e rrogës të mospaguar nga Minstria e Mbrotjës

Ka filluar të kerkohet kompensimi I pagave me rritje nga ana e pjastareve të FSK-së e cila ishte paraparë sipas Vendimt për rritjen e pagës që e kishtë marr ish kryeministri Ramush Haradinaj në muajin dhjetor të vitit 2018.

E po i njeti vendim nuk ishte zbatuar deri në korrik te vitit 2021, atëhere dhe kur ishtë shfuqezuar nga kryeministri i tanishem Albin Kurti.

E shkeljen e kesaj të drejte per rritje te rrogave të ushtareve ka filluar të kerkoj avokati Agron Hoti i cili po i ndjek përmes procedurave gjyqësore.

Hoti i bën thirrje të gjithë ushtareve qe nuk e kane kerkuar ende kete të drejte, se mund te kontaktojn ne nr. 044114333 i cili thotë se për të gjithë pjestarët e FSK-së është i gatshem të ndjek procedurat për të realizuar të drejtat e tyre të cilat nuk u janë realizuar deri me tani .

Ballina

Fillojnë të kompenzohen ushtarët e FSK-së për pjesën e rrogës të mospaguar nga Minstria e Mbrotjës

Ka filluar të kerkohet kompensimi I pagave me rritje nga ana e pjastareve të FSK-së e cila ishte paraparë sipas Vendimt për rritjen e pagës që e kishtë marr ish kryeministri Ramush Haradinaj në muajin dhjetor të vitit 2018.

E po i njeti vendim nuk ishte zbatuar deri në korrik te vitit 2021, atëhere dhe kur ishtë shfuqezuar nga kryeministri i tanishem Albin Kurti.

E shkeljen e kesaj të drejte per rritje te rrogave të ushtareve ka filluar të kerkoj avokati Agron Hoti i cili po i ndjek përmes procedurave gjyqësore.

Hoti i bën thirrje të gjithë ushtareve qe nuk e kane kerkuar ende kete të drejte, se mund te kontaktojn ne nr. 044114333 i cili thotë se për të gjithë pjestarët e FSK-së është i gatshem të ndjek procedurat për të realizuar të drejtat e tyre të cilat nuk u janë realizuar deri me tani .

Ballina

Konflikt familjar: Mërgimtari rrah baxhanakun dhe ikë për në Gjermani

Konfliktet në familjet kosovare shumë herë eskalojnë në kanosje serioze e përleshje, për çka nevojitet ndërhyrja e Policisë. Të tilla incidente jo rrallëherë kanë përfunduar edhe tragjikisht.

Një rast i tillë dyshohet se ka ndodhur së fundmi në një familje në fshatin Hoçë e Qytetit në Prizren dhe këtë herë janë përfshirë dy familjarë, baxhanakë mes vete.

Siç merr vesh Sinjali, një mërgimtar po dyshohet se e ka sulmuar fizikisht baxhanakun e tij, pas një mosmarrëveshje që kanë pasur me njëri – tjetrin.

Sipas informacioneve të para, i dyshuari E.Xhahaj, e ka goditur viktimën me një mjet të fortë në kokë, duke i shkaktuar lëndime trupore dhe për pasojë përfundoi në spital.

Të njëjtat burime kanë bërë me dije se i dyshuari ia ka mbathur për në Gjermani pas sherrit që plasi në familjen e tyre.

Lidhur me këtë incident, është vënë në dijeni edhe Policia, me ç’rast janë ndërmarrë veprimet e nevojshme hetimore dhe me urdhër të Prokurorit të Shtetit është iniciuar hetim.

Sinjali do të iu mbajë të informuar për detajet e reja.

Vrasja e Liridonës/ Deputeti i LVV-së propozon kthimin e dënimit me vdekje: Unë do e votoj

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Enver Dugolli, e ka parë si opsion rikthimin e dënimit me vdekje në legjislacionin e Republikës së Kosovës, me qëllim të frenimit të rasteve sikurse ai i vrasjes së Liridona Ademajt, raporton Sinjali.

Dugolli ka thënë se dënimet me ligjet aktuale janë të buta dhe se propozim i tij ka qenë rikthimi i dënimit me vdekje.

“U vra një grua mizorisht, nënë e dy fëmijëve, pa asnjë faj, pa asnjë të drejtë të dikuj që të privojë jetën e një gruaje. Unë mendoj që dënimet për vepra të tilla të rënda kriminale janë të buta dhe insistoj që ashpërsimi i dënimeve të jetë në fokus të ndryshimeve legjislative që do të duhej të ndodhnin në Republikën e Kosovës. Shto këtu që edhe në këtë plan legjislativ me këto parashikimet legjislative për dënimet që janë, drejtësia s’i shqipton thuajse asnjëherë ato maksimalet. Unë kam propozu, edhe pse është e vështirë të realizohet për shkak të problematikës që ka kjo iniciativë, kthimin e dënimit me vdekje, për shkak të përafrimit të legjislacionit tonë me BE-së”, ka deklaruar ai për Euronews Albania.

Tutje, Dugolli tha se në rast se do të vijë në shprehje një iniciativë e tillë, ai do ishte i pari që do ta votonte rikthimin e dënimit me vdekje.

“Megjithatë, nëse do të vijë në shprehje një iniciativë e tillë, unë si deputet do ta votoja rikthimin e dënimit me vdekje për ata që vërtetohet se kryejnë këso lloj veprash të rënda. Jemi dëshmitarë se në shumicën e vendeve ka ekzistuar dënimi me vdekje si masë për të parandaluar veprime të tilla të rënda. Unë e kuptoj se tani jemi në këto momentet kur Kosova po bën përpjekje që të ecë përpara drejt përmbushjes së atyre kushteve për t’u bërë pjesë e BE-së, mirëpo edhe diçka e di se, këto veprat e rënda kriminale do të duhej që disi t’i frenonim dhe të ishim shumë më rigoroz sa i përket dënimit”, tha deputeti i LVV-së.

Kujtojmë se dje gjatë ditës Gazeta Sinjali ka publikuar pamje ekskluzive nga nata kritike në restorantin ku po darkonin familja Murseli. Sipas këtyre pamjeve, shihet se ata hyjnë brenda restorantit dhe ulen për të vazhduar më tej me darkën.

Gazeta Sinjali po ashtu ka siguruar edhe pamjet ekskluzive ku shfaqet në të njëjtin restorant edhe i dyshuari për vrasjen e Liridonës, Granit Plava.

Pamjet tregojnë se Plava futet në restorantin ku po darkonin familja Murseli pak pas tyre dhe i njëjti është kamofluar me një kapelë në kokë.

Pas përfundimit të ndejës së tyre, Naimi bashkë me Liridonën dhe fëmijët janë nisur me veturën e tyre, deri kur arritën në rrugën ‘Dalip Alshiqi’ e ku gjoja u kanë dalë në pritë grabitësit e armatosur, që në fakt ishte Plava, i cili dyshohet se e qëlloi nga afërsia Liridonën me plumb në qafë.

Darkën para tragjedisë, e ka përmendur edhe babai i të ndjerës, Hajdar Ademaj, i cili ka deklaruar se para se të nisej për në Prishtinë, Liridona kishte qëndruar për vizitë te familja e saj në Gjakovë.

Ademaj tha se Liridona e kishte njoftuar se bashkë me Naimin do shkojnë për të ngrënë bukë në Graçanicë.

“At ditën e mram, ka thënë babë po shkoj. I thash ku, tha tek shpija babë. Jo babë po shkoj tha. U shku. Kur ka mbërri ai në Prishtinë atje e ka thirr burrin e vet i ka thënë ku je thotë erdha në Gjakovë për me ju bë befasi fëmijëve që jom ardh me ju marr. Sonte babë tha a e din se ku jena tu dasht me shku, tha jemi ka dojmë me shku në Graçanicë me hangër bukë. Thashë u ba e të fala Naimit. Kur u bë 20:15 minuta kam ndi që u vra qika” ka thënë pas aktit tragjik, Hajdar Ademaj.

Ky është polici që vdiq në vendin e tij të punës në pikën kufitare në Jarinje

Një polic ka ndërruar jetë në vendin e tij të punës në pikën kufitare në Jarinje. Ai ishte duke e kryer ndërrimin e natës, kur kolegët mësuan për vdekjen e tij.

Mësohet se Polici i vdekur është Rexhep Sejdiu.

Vdekjen e policit në vendin e punës e ka konfimruar edhe zëvendësdrejtorin e Policisë në Veri, Veton Elshanin.

“Rreth orës 07:20 është gjetur i vdekur zyrtari policor, gjatë ndërrimit në Jarinje. Kolegët e kanë gjetur të vdekur, disa orë pasi ishte shtrirë për të pushuar”, tha Elshani

Trupi i pajetë i policit është dërguar për obduksion dhe varrimi i tij, pritet të bëhet nesë konfimrojnë familjarët.

Gjendet pa shenja jete personi që dje kërkohej nga Policia e Kosovës!

Është gjendur pa shenjë jete Jeton Sokol Markaj, personi që u raportua si i zhdukur nga policia të premtën.

Ai është gjetur i vdekur para pak minutashnë fshatin Gllaviqicë të Pejës. Rastin për Gazetën Sinjali e ka konfirmuar Policia në Pejë

Ndryshe, Drejtoria Rajonale e Policisë në Pejë, dje kërkoi bashkëpunimin e qytetarëve për të gjetur një person të zhdukur.

Bëhej fjalë për JETON (Sokol) Markajn, i lindur me 14.02.1980 në Gllaviciqё të Pejës.

“Policia e Kosovës kërkon nga qytetarët e Republikës së Kosovës që kushdo që ka informacion për vendndodhjen e personit të zhdukur në foton e bashkangjitur, të lajmërojë Policinë e Kosovës apo të lajmërohet në stacionin më të afërt policor” thuhet në njoftimin e Policisë.